Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego

W związku z odnotowanymi w Europie przypadkami koronawirusa, Główny Inspektorat Sanitarny poinformował zakłady Podstawowej Opieki Zdrowotnej, poradnie prowadzone w ramach opieki ambulatoryjnej oraz szpitale o procedurach, jakie należy zachować w przypadkach podejrzenia o zarażenie wirusem.

Przypominamy, że pacjenci, którzy skarżą się na gorączkę oraz objawy grypopodobne powinni się udać do lekarza pierwszego kontaktu.

Inspektorat przestrzega też podróżnych, którzy byli w Chinach w ciągu ostatnich 14 dni, by w przypadku wystąpienia u siebie objawów gorączki, kaszlu, duszności i problemów z oddychaniem bezzwłocznie powiadomili o tym stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosili się do szpitala z oddziałem zakaźnym, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin oraz Korei Południowej, a także Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum) oraz Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu (ze względu na szerzenie się wirusa w populacji).

Służby miejskie stale monitorują sytuację, a także komunikaty, które w razie konieczności będą publikowane na stronach Urzędu Miejskiego.

 

W artykule „Co musisz wiedzieć o koronawirusie” Ministerstwo Zdrowia zamieściło podstawowe informacje dotyczące miejsca występowania koronawirusa, objawów, a także zaleceń.

Więcej informacji – czytaj

Posted in Uncategorized.