Na rynku będziemy informować o dofinansowaniu wymiany kotłów i karcie Moja Pszczyna

Na rynku będziemy informować o dofinansowaniu wy

W niedzielę, 1 sierpnia w godzinach od 11.00 do 16.00 na pszczyńskim rynku przygotowany zostanie specjalny punkt, w którym udzielane będą informacje dotyczące programów związanych z dotacją do wymiany starych kotłów węglowych. Na sąsiednim stanowisku będzie także możliwość uzyskania wiadomości dotyczących Karty Mieszkańca Moja Pszczyna.

Będzie to już kolejna taka okazja, by podczas weekendowego spaceru zatrzymać się przy punkcie i dowiedzieć się najistotniejszych informacji na temat inicjatyw, które są realizowane w gminie Pszczyna. Podobna akcja odbyła się 17 lipca i cieszyła się sporym zainteresowaniem.

Wakacje to okres, kiedy zazwyczaj szukamy odpoczynku, wytchnienia i odkładamy swoje troski na dalszy plan. Apeluję jednak, by nie zapominać o tak ważnej kwestii jak konieczność wymiany najstarszych kotłów na bardziej ekologiczne źródła ciepła. Zachęcam, by w niedzielę podejść do naszego punktu konsultacyjno-informacyjnego, w którym otrzymają Państwo szczegółową informację o możliwościach pozyskania finansowego wsparcia na ten cel, dowiedzieć się jak działają między innymi programy „Czyste Powietrze” i program pilotażowy, a także jak z tych środków skorzystać – mówi burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol. Informacji udzielać będzie pracownik Referatu ds. Jakości Powietrza Urzędu Miejskiego w Pszczynie.

Zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej dla województwa śląskiego terminy wymiany kotłów przedstawiają się następująco:

  • do końca 2021 roku – kotły powyżej 10 lat od daty produkcji (instalacje z 2006 r. i starsze oraz bez tabliczki znamionowej),
  • do końca 2023 roku – kotły od 5 do 10 lat od daty ich produkcji (instalacje z 2007 r. do 2012 r.),
  • do końca 2025 roku – kotły poniżej 5 lat od daty ich produkcji (instalacje z 2013 r. do 31.08.2017 r.),
  • do końca 2027 roku – kotły klasy 3 lub 4 (według normy PN-EN 303-5:2012).

Tuż obok udzielane będą informacje dotyczące Karty Mieszkańca Moja Pszczyna. Pracownik Referatu Promocji Gminy przedstawi jak przejść procedurę wyrobienia karty oraz jakie korzyści wiążą się z jej posiadaniem.

Karta pozwala korzystać ze zniżek w wielu gminnych obiektach, między innymi na Ośrodku Sportów Wodnych w Łące, w Skansenie – Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej, w Pokazowej Zagrodzie Żubrów, a także w Muzeum Prasy Śląskiej im. Wojciecha Korfantego. Specjalną cenę na własne imprezy kulturalne proponuje także Pszczyńskie Centrum Kultury, a zimą do listy zniżek dołączy lodowisko na pszczyńskim rynku.

Karta Mieszkańca funkcjonuje w Pszczynie od kilku tygodni, a już spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców – mówi burmistrz Dariusz Skrobol. – Tak jak powiększa się grono jej właścicieli, tak samo niebawem powiększy się liczba profitów, które będzie można dzięki niej czerpać – zapowiada, dodając, że prowadzone są rozmowy z lokalami gastronomicznymi, punktami handlowymi i usługowymi.

Wszystkie osoby zainteresowane wyrobieniem karty zapraszamy 1 sierpnia na rynek w Pszczynie lub do Referatu Promocji Gminy przy ulicy Piastowskiej 24/1 w godzinach pracy Urzędu Miejskiego.

Posted in Uncategorized.