Do końca czerwca trzeba dokonać wpisu w CEEB

Do końca czerwca trzeba dokonać wpisu w CEEB

Tylko do końca czerwca jest czas, aby dokonać wpisu w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Dotychczas w gminie Pszczyna obowiązek ten wypełniło 7210 gospodarstw, czyli 52%. By przypomnieć o konieczności dokonania wpisu Urząd Miejski w Pszczynie wiosną przeprowadził dystrybucję przypomnień o CEEB. Informacja o tym przekazywana jest również w czasie zebrań sołeckich i osiedlowych.

W jaki sposób złożyć deklarację? Można to zrobić za pośrednictwem internetu na stronie www.zone.gunb.gov.pl lub złożyć wniosek w formie papierowej w Urzędzie Miejskim. Wypełniony formularz można zostawić w biurze podawczym UM, Wydziale Ochrony Środowiska lub Referacie ds. Jakości Powietrza. Ważne, żeby uczynić to do 30 czerwca.

W pierwszym kwartale 2022 roku do mieszkańców wysłana została informacja w formie ulotek. Przygotowanych zostało ich aż 18 tysięcy, a dystrybucja została zaplanowana tak, aby wiadomość dotarła do jak największego grona osób. O konieczności wpisu do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków od kilku miesięcy również przypomina straż miejska. Podczas kontroli palenisk, które prowadzi między innymi wspólnie z pracownikami Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego oraz Referatem ds. Jakości Powietrza, informuje o obowiązkach dotyczących CEEB. Teraz instrukcja, jak złożyć wniosek, przedstawiana jest także na zebraniach sołeckich i osiedlowych.

To ważne, bowiem w niedalekiej przyszłości ewidencja będzie ważnym elementem walki o poprawę jakości powietrza. Wskaże te obszary, w których powinna pójść pomoc.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków będzie dla nas bardzo pomocnym narzędziem w walce ze smogiem – podkreślał już wcześniej burmistrz Dariusz Skrobol. – Przede wszystkim jasno wykaże liczbę kotłów, które należy wymienić w możliwie najszybszym terminie. To będzie również dla nas wskazówka, w jakim kierunku powinniśmy organizować wsparcie.

Na stronie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków na bieżąco publikowany jest ranking gmin. Wśród gmin od 10 tys. do 50 tys. punktów adresowych Pszczyna jest pierwsza w czołówce samorządów w województwie śląskim.

Posted in Uncategorized.